Rodzaje nitów i jak wybrać odpowiedni?

Nitem określamy metalowy element konstrukcyjny służący do łączenia ze sobą płaskich elementów, takich jak fragmenty blach, skór czy tworzyw sztucznych. O dużej  popularności nitów i nitowania zadecydował szybki, a zarazem stosunkowo łatwy do zautomatyzowania montaż. Jakie są rodzaje nitów? Czym kierować się przy ich wyborze?

Zacznijmy od klasycznego nita. Ma on postać krótkiego pręta, zakończonego z jednej strony występem zwanym łbem. Z drugiej strony znajduje się zakuwka. Zakuwka to część zasklepiana przy nitowaniu. Klasyczne nity były dawniej wykorzystywane w budowie konstrukcji stalowych – mostów, statków. Proces nitowania polegał wówczas na zabiciu gorącego nita młotem tak, żeby wypełnił on przygotowany wcześniej otwór w dwóch fragmentach poszycia. Współcześnie elementy konstrukcji metalowych najczęściej łączy się przy pomocy spawania.

Podstawowe rodzaje nitów

Mimo, iż wraz z rozwojem technologii spawania nitowanie straciło na znaczeniu, metoda ta jest wciąż wykorzystywana w licznych aplikacjach. Świadczy o tym, między innymi mnogość i różnorodność nitów dostępnych na rynku. Wśród podstawowych rodzajów nitów wyróżnić możemy:

  • nity klasyczne nazywane również standardowymi (opisaliśmy je powyżej),
  • nity otwarte dedykowane do zastosowań nisko obciążeniowych,
  • nity zamknięte, które umożliwiają zachowanie trzpienia (nity zamknięte charakteryzują się dość dobrymi właściwościami wodoodpornymi),
  • nity szczelne dedykowane do łączenia elementów w konstrukcjach, w których wymagana jest wodoszczelność połączenia,
  • nity rozwidlone przeznaczone do pracy w miękkich materiałach, takich jak drewno, płyta KG, laminat czy plastik,
  • nity rozprężne o dużej sile zacisku i wysokiej odporności na rozciąganie,
  • nity wpuszczane, które podczas aplikacji wpuszcza się obustronnie w otwór,
  • nity rowkowe, które można stosować w otworach nieprzelotowych.

Podział nitów ze względu na kształt łba

Jak już wcześniej wspomnieliśmy nit składa się z trzech części. To pręt zakończony z jednej strony łbem, a z drugiej zakuwką. Systemy dostępne na rynku różnią się od siebie ze względu na kształt łba, co pozwala nam wyróżnić:

  • nity z łbem kulistym,
  • nity z dużym kołnierzem,
  • nity z łbem stożkowym.

Dodatkowo producenci oferują nity z łbem walcowym, półokrągłym, grzybkowym czy soczewkowym. Skupmy się jednak na tych najbardziej popularnych.

Nity z łbem kulistym

Nity z łbem kulistym uważa się za jedne z najbardziej uniwersalnych. Charakteryzują się niskim profilem, dzięki czemu są odpowiednie do większości zastosowań.

Nity z dużym kołnierzem

Nity z dużym kołnierzem są wykorzystywane przede wszystkim podczas mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Duży kołnierz pełni w tym przypadku dwie funkcje – maskuje zbyt duży otwór w materiale i zapewnia konstrukcji szczelność.

Nity z łbem stożkowym

Nity z łbem stożkowym podobnie, jak nity z łbem kulistym charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem. Podstawową różnicą jest estetyka łączenia. Dzięki nitom z łbem stożkowym uzyskujemy idealnie płaską powierzchnię łączenia.