Jakie są rodzaje nakrętek do śrub i gdzie je stosować?  

Nakrętki to istotne łączniki w wielu połączeniach tworzonych za pomocą śrub. Prosta forma i obecność gwintowania w całym otworze czynią je uniwersalnym elementem montażowym. Wybór konkretnej nakrętki zależy od miejsca montażu, rodzaju elementów, z jakimi będzie łączona oraz specyfiki danej konstrukcji. Istotny jest także rodzaj materiału, z którego nakrętki wykonano. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze rodzaje nakrętek oraz docelowe miejsce ich zastosowania.

Najważniejsza klasyfikacja nakrętek do śrub

Najważniejszych kryterium podziału jest oczywiście kształt dostępnych nakrętek. Najczęściej wykorzystywane są sześciokątne nakrętki, w obrębie których wyróżnić możemy warianty: zwykłe, długie, niskie, wysokie, z kołnierzem i inne. Znajdziemy także nakrętki czworokątne, skrzydełkowe, radełkowe, okrągłe, ślepe, wieńcowe, z uchem, złączne, z wkrętem zabezpieczającym. Inne typy są rzadziej stosowane i zaliczamy je do kategorii nakrętek specjalnych.

Docelowe zastosowanie nakrętek

Oczywiście głównym celem zastosowania jest tworzenie stabilnych i wytrzymałych mocowań. Niektóre warianty oferują przy tym dodatkowe korzyści oraz funkcje, przez co nadają się do realizacji projektów szczególnie wymagających lub zastosowania w konkretnych branżach. Wyróżniamy pod tym względem:

– Nakrętki samozabezpieczające, wyposażone w specjalną wkładkę blokującą ich samoczynne odkręcenie.

– Nakrętki kołpakowe, do realizacji projektów estetycznych, wykorzystywane m.in. w motoryzacji, do montażu kół oraz łożysk.

– Nakrętki skrzydełkowe, pozwalające na szybki i łatwy montaż.

– Nakrętki zrywalne, tworzące dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą.

– Nakrętki koronowe, stosowane w technologii szczególnie wymagającej, do konstrukcji maszyn przemysłowych i transportowych.

– Nakrętki wieńcowe, stosowane m.in. w branży meblarskiej.

– Nakrętki z uchem, stosowane m.in. w transporcie, do montażu naczep, lawet, kontenerów.

Nakrętki a materiał wykonania

Rodzaj zastosowanego materiału ma olbrzymi wpływ na trwałość nakrętek i tworzonych za ich pomocą połączeń. Stosowane stopy stali różnią się takimi cechami jak wytrzymałość, plastyczność, rozciągliwość oraz odporność na czynniki szkodliwe, w tym wilgoć. Rodzaj zastosowanego materiału i jego przeznaczenie określają normy DIN, ISO i inne. Mogą być to stopy stali węglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej, a także zostać pokryte dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi ocynku.